Razem kibicujemy, przeżywamy zwycięstwa i porażki, dopingujemy podczas meczów domowych i wyjazdowych. Warto jednak pochylić się nad historią naszego klubu.

Początek

Rok 1996 – ważna data, ponieważ to wtedy nasz klub został założony. Uczniowski Klub Sportowy (UKS) Jedynka Tarnów pod tą nazwą funkcjonuje aż do 2011 roku. Następnie, przez rok, w lidze występuje jako PWSZ Jedynka Tarnów. Kolejne dwa sezony, 2012-2014, w tabeli można nas znaleźć jako PKCh (Polskie Konsorcjum Chemiczne) PWSZ Tarnów. I wreszcie jesteśmy tu i teraz, wszyscy doskonale nas znają jako Grupę Azoty Roleski PWSZ Jedynkę Tarnów.

Udział w rozgrywkach 

Od sezonu 2005/2006 aż do przełomu 2010/2011 klub występuje w III lidze. Kolejne lata to zmagania na poziomie II ligi. 6 sezonów oczekiwań i jest – upragniony awans na zaplecze ekstraklasy. Od sezonu 2017/2018 nieprzerwanie Tarnów reprezentowany jest na parkietach pierwszoligowych. W ostatnich sezonach zespół ugruntował swoją pozycję na zapleczu Ekstraklasy, zajmując miejsca w środku tabeli. W sezonie 2021/22 zespół po raz pierwszy w historii awansował do Tauron Ligi.

Nie można również zapominać o drugiej drużynie, która od nowego sezonu (2021/22) będzie grała w I Lidze małopolskiej. Drużyna ta gra pod nazwą SMS XXI LOS Jedynka Tarnów i ma na celu wyłuskiwanie młodych talentów, które miejmy nadzieję w przyszłości będą stanowić o sile pierwszej drużyny. Zespół ten prowadził trener Michał Madejski, a obecnie Aleksandra Ciochoń – była zawodniczka naszego klubu. Co roku prowadzony jest także nabór do drużyny przy współpracy z XXI LO Sportowym w Tarnowie.

Trenerzy 

Klub to nie tylko zawodnicy, ale także trenerzy. Przez te kilkanaście lat, wielu wspaniałych fachowców pracowało na te sukcesy. Począwszy od Urszuli Świerczek i Beaty Wyroby (2009-2012), Bogdana Dudka (2012-2013), Lesława Kędryny (2013-2014). W sierpniu 2016 roku to Michał Betleja został trenerem naszego zespołu, na tym stanowisku pracował do listopada 2019. Jego miejsce zajął Łukasz Marciniak, który utrzymał zespół na zapleczu ekstraklasy. W kampanii 2020/21 zespół, od połowy sezonu poprowadził brazylijski szkoleniowiec Paulo de Tarso Milagres, który zastąpił na tym stanowisku Wojciecha Serafina. Od sezonu 2021/22 drużynę w rozgrywkach prowadzi Marcin Wojtowicz.

Zawodniczki

Historia klubu, jak łatwo policzyć, sięga ponad 25 lat. Przez ten okres wiele klasowych zawodniczek reprezentowało barwy tarnowskiej Jedynki. Nie sposób wymienić wszystkich nazwisk. Po każdym sezonie w kadrze następowało kilka lub kilkanaście zmian. Natomiast jest jedna siatkarka, która od 2012 roku do 2020 roku, dumnie reprezentowała Jedynkę – Sabina Podlasek. To m.in. dzięki niej udało się wywalczyć awans do I ligi, zawsze była podporą drużyny zarówno w ataku, jak i zagrywce. Po awansie do I ligi ulubienicą tarnowskich kibiców stała się Magdalena Szabo, która została zarazem kapitanem drużyny. Od grudnia 2019 roku występuje w drużynie występuje zdobywczyni złotego medalu na Mistrzostwach Europy Kadetek w 2013 roku- Karolina Szczygieł. W sezonie 2020/21 po raz pierwszy w klubie wystąpiła zawodniczka z zagranicy i to od razu z Brazylii, była to Vivian Pellegrino. W sezonie 2022/23 barwy popularnych „Żyraf” broniła Marina Mazenko.

Sukcesy:

  • Mistrzostwo III ligi małopolskiej – sezon 2009/2010
  • Awans do II ligi- sezon 2010/2011
  • Awans do turnieju finałowego o wyjście do I ligi – sezon 2015/2016
  • Awans do Tauron Ligi – sezon 2021/22

Hala

Siatkarki rozgrywały swoje mecze w hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie (następnie Akademii Nauk Stosowanych) przy ulicy Mickiewicza 8, ale nie zawsze tak było. Na początku zawodniczki występowały w hali I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, a następnie w hali TOSiR przy ulicy Krupniczej.

Po awansie do Tauron Ligi zespół występuje na Arenie Jaskółka w Tarnowie

Prezes

Prezesem Grupy Azoty PWSZ Jedynki Tarnów od 2012 do 2016 był Piotr Górnikiewicz. To dzięki jego zaangażowaniu udało się wyciągnąć tarnowską siatkówkę na parkiety pierwszoligowe. Osoba, której zależy, aby w Tarnowie można było oglądać zawodniczki reprezentujące najwyższy poziom sportowy. Następnie w latach 2017-2022 był Jarosław Wołowiec.

Po utworzeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prezesem spółki został Adam Kokoszka. Od sezonu 2023/24 zarząd klubu został wieloosobowy w skład, którego weszli: Dominik Holik i Wiesław Boduszek.

Historia tworzy się na naszych oczach. Frekwencja na trybunach zawsze dopisywała. Co będzie dalej? Tego na pewno dowiemy się w najbliższym czasie!