Podsumowanie 2022 roku w tarnowskiej siatkówce

FOT: TOMASZ SCHENK

Rok 2022 był wyjątkowy dla tarnowskiego zespołu z uwagi na awans do Tauron Ligi. Przypomnijmy sobie zatem najważniejsze wydarzenia, których byliśmy świadkami w mijającym roku.

U progu roku 2022 “Jedynka” liderowała rozgrywkom 1-ligi. Można było przewidywać, że głównym oponentem w walce o awans będzie zespół z Mielca, solidną formę i miano “czarnego konia” rozgrywek otrzymała drużyna z Nowego Dworu Mazowieckiego. Styczeń przebiegł pod znakiem serii zwycięstw, największe emocje wzbudził jednak mecz w Mielcu wygrany przez “Jedynkę” w dramatycznych okolicznościach 3-2.

FOT: TOMASZ SCHENK

W lutym jak zwykle tarnowianki stoczyły ciekawy bój z drużyną z Jarosławia. Po fantastycznym spotkaniu udało przechylić się je na własną korzyść. W międzyczasie można było w Tarnowie posmakować rozgrywek Tauron Ligi. W ramach rozgrywek Pucharu Polski do Tarnowa przyjechał zespół Grotu Budowlanych Łódź. Łodzianki okazały się znacznie lepsze od gospodyń, które z racji napiętego w tamtym okresie kalendarza, miały problemy kadrowe. 

Marzec przebiegł w tarnowskim środowisku bez większych emocji, drużyna szybko zapewniła sobie pierwsze miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej, a kolejne mecz ligowe były idealnym polem przygotowań do najważniejszego rozdania sezonu. Emocji tarnowskim kibicom przyniósł natomiast mecz z Nowym Dworem Mazowieckim wygrany 3-2, gdzie w tie-breaku graliśmy na przewagi. 

FOT: TOMASZ SCHENK

Faza play-off rozpoczęła się dosyć spokojnie. Krosno i Częstochowa nie sprawiły większego oporu faworyzowanym tarnowiankom. Wszyscy z zapartym tchem czekali natomiast na to co miało wydarzyć się na przełomie maja i kwietnia, a więc na finał, którego skład był przewidywany już w październiku. Naprzeciwko siebie stanęły drużyny z Mielca i Tarnowa.

W pierwszym spotkaniu w Tarnowie “Jedynka” nie pozostawiła złudzeń rywalkom wygrywając 3-0. W niedzielę Mielec odniósł zwycięstwo w takich samych rozmiarach i do tego w świetnym stylu, co dawało przewagę psychologiczną siatkarkom Stali. Należało pamiętać, że dwa następne spotkania miały odbyć się na gorącym terenie w Mielcu. W sobotnim meczu znowu przeżywaliśmy wielkie siatkarskie widowisko, ekscytujący mecz ze zwrotami akcji wygrała “Jedynka” (3-2), a dzień później postawiła kropkę nad “i” wygrywając 3-0.

W tej radości tarnowscy kibice mieli jeden smutny akcent ale jakże naturalny, po ostatnim meczu finałowym z karierą siatkarską pożegnała się, lubiana przez tarnowskich kibiców Magdalena Szabó. Magda pożegnała się w chyba najpiękniejszy możliwy sposób, ponieważ ze statuetką MVP meczu finałowego i awansem do Tauron Ligi.

Magdalena Szabó z ostatnią w karierze statuetką MVP FOT: TOMASZ SCHENK

W czerwcu dla siatkarek przyszedł czas na odpoczynek, był to jednak wytężony czas pracy dla zarządu i osób zajmujących się klubem. Oprócz zbudowania drużyny na warunki Tauron Ligi, co z racji stanu niepewności związanej z wywalczeniem awansu było utrudnione, również należało założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, aby wypełnić obowiązki wynikające z ustawy o sporcie, zebrać budżet klubu oraz wypełnić proces licencji.

W lipcu dla kibiców spragnionych siatkarskich wrażeń przyszedł czas na bardzo udane i cieszące się ogromnym zainteresowaniem Mistrzostwa Europy U-22 siatkarzy, rozegrane w Arenie Jaskółka. Złoto w udziale przypadło Włochom, srebro Francji, z brązu natomiast cieszyli się młodzi polscy siatkarze. Na przełomie lipca i sierpnia rozpoczęła się tradycyjna krzątanina związana z przygotowaniem, koniecznej infrastruktury mieszkalnej związanej z przyjazdem siatkarek. Koniecznym również było dopięcie spraw związanych z różnego rodzaju umowami, zapewnieniem warunków do treningów i przede wszystkim przenosin całego sprzętu z hali ANS na Arenę Jaskółka. Wykonano także ostatnie formalności związane z procesem licencyjnym i rejestracją spółki, której prezesem został Adam Kokoszka.

Mistrzostwa Europy w Arenie Jaskółka były bardzo udaną imprezą FOT. TOMASZ SCHENK

W sierpniu nasze zawodniczki rozpoczęły okres przygotowawczy, który trwał do początku opóźnionych nieco rozgrywek ligowych, z uwagi na mistrzostwa świata kobiet. Cały czas pobocznie trwał proces przygotowujący klub do historycznego wydarzenia, oprócz już wyżej wspomnianych czynności, trzeba było przygotować materiały reklamowe oraz zakupić niezbędne oprzyrządowanie wymagane w rozgrywkach Tauron Ligi. Tarnowianki rozpoczęły sezon w Bydgoszczy grając łącznie z Pucharem Polski, aż pięć wyjazdowych potyczek pod rząd. Pierwsze spotkanie „domowe” w Tauron Lidze tarnowianki zagrały 28 listopada 2022 roku, był to historyczny dzień dla tarnowskiego środowiska sportowego.

Prace „reklamowe”

W grudniu wreszcie udało się zagrać w Arenie Jaskółka trzy domowe spotkania, kończąc rok meczem z UNI Opole. Ostatecznie tarnowianki weszły w Nowy Rok z czterema zwycięstwami i dziesięcioma punktami na koncie.

FOTO MICHAL STANCZYK / CYFRASPORT

Jaki będzie 2023? Tego nie wie nikt, liczymy jednak, że tarnowskie siatkarki nie raz dadzą powody do uśmiechu swoim kibicom.