Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów Witamy w Tauron Lidze!

Media

Historyczny sukces

15.03.2016

Siatkarki drugoligowej Grupy Azoty PWSZ Tarnów odniosły historyczny sukces, pokonując w minioną sobotę przed własną publicznością 3:0 drużynę Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. Było to już trzecie zwycięstwo z rzędu tarnowianek z krakowskim przeciwnikiem, które oznacza, że to popularna „Jedynka” wychodzi triumfalnie z rywalizacji w fazie play-off i zagra o pierwszoligowy awans w ogólnopolskich turniejach kwalifikacyjnych.

Uczelniany Klub Sportowy „Jedynka” w zmienionej formule organizacyjnej jako jedyny zespół z regionu tarnowskiego od kilku lat rywalizuje w siatkarskich rozgrywkach centralnych kobiet (4 grupa II ligi). W poprzednim sezonie drużyna po raz pierwszy znalazła się w czołowej czwórce i awansowała do fazy play-off, w której następnie uległa AGH. W obecnym sezonie w rundzie zasadniczej „Jedynka” znów radziła sobie bardzo dobrze i zajęła miejsce na podium tabeli. Także drużyna AGH ponownie okazała się rywalem tarnowianek na tym etapie rozgrywek, ale tym razem zdołały one efektownie zrewanżować się przeciwnikowi.

Rywalizacja w fazie play-off toczy się do trzech zwycięstw, a pierwsze dwa spotkania tarnowianek odbyły się na parkiecie w Krakowie. Podopieczne trenera Marka Skrobota pewnie pokonywały wówczas ekipę Akademii Górniczo-Hutniczej 3:0 oraz 3:1. Tarnowiankom brakowało więc tylko jednego triumfu, aby mogły cieszyć się z historycznego awansu do turnieju półfinałowego. Trzecie spotkanie obydwu ekip odbyło się w minioną sobotę w hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Gospodynie nie okazały się jednak gościnne dla przeciwniczek, które przed meczem wierzyły, że zdołają jeszcze nawiązać rywalizację z „Jedynką”.

Już w pierwszej partii tarnowianki triumfowały 25:19, a w drugim secie wygrały jeszcze wyżej, tym razem 25:17. Po przerwie wydawało się, że trzecia odsłona meczu może nie być ostatnią, ale w końcowych momentach trzeciej partii gospodynie zagrały bardzo pewnie i triumfowały 25:19, a w całym meczu mogły cieszyć się ze zasłużonego zwycięstwa 3:0. – W tym sezonie zakwalifikowaliśmy się do fazy play-off, teraz wykonaliśmy kolejny plan i pokonaliśmy AGH – mówi Marek Skrobot, trener Grupy Azoty PWSZ Tarnów. – W zespole panuje bardzo dobry klimat i rewelacyjna atmosfera. To powoduje, że nawet w momentach, w których przegrywamy kilkoma punktami, gonimy wynik i odrabiamy straty.

Kibiców „Jedynki”, którzy w sobotę po brzegi wypełnili halę tarnowskiej PWSZ, może cieszyć fakt, że siatkarki w ostatnich tygodniach wznoszą się na wyżyny swoich umiejętności, a w trzech spotkaniach z AGH świetnie radziły sobie w zagrywce, grze blokiem, były też skuteczniejsze od rywalek w ataku, za co chwalił je nawet Dariusz Pomykalski, trener krakowianek. Jeszcze w rundzie zasadniczej rywalizacja z AGH była bardziej wyrównana, ale w decydującym momencie to tarnowianki osiągnęły lepszą formę. Do tego sukcesu przyczyniła się cała drużyna. – Uważam, że nagrodę indywidualną powinna otrzymać każda zawodniczka. Było widać, że wszystkie grałyśmy jak najlepiej, wchodzące dziewczyny pomagały drużynie i wnosiły coś do gry – mówi Joanna Beda, która otrzymała tytuł MVP sobotniego spotkania. – Bardzo cieszę się, że wygrałyśmy. Na mecze z AGH byłyśmy maksymalnie zmobilizowane, a dwa pierwsze zwycięstwa jeszcze dodały nam skrzydeł.

Tarnowianki czeka teraz miesięczna przerwa, w czasie której będą przygotowywać się podczas treningów i sparingów do rywalizacji w niełatwym turnieju półfinałowym, który odbędzie się w drugiej połowie kwietnia. Najlepsze ekipy zmierzą się następnie w majowym ścisłym finale, w którym zostaną wyłonione zespoły awansujące do I ligi. – Nie będziemy teraz odpoczywać, skupiamy się na kolejnym celu, mamy zaplanowane mecze kontrolne i przygotowujemy się już do meczów półfinałowych. Chcemy walczyć o organizację turnieju półfinałowego, dostać się do finału i awansować na zaplecze Orlen Ligi – mówi trener Skrobot. Włodarze tarnowskiego klubu także podkreślają już od kilku lat, że ich długoterminowym celem jest awans na bezpośrednie zaplecze najwyższej siatkarskiej klasy rozgrywkowej w kraju.

PWSZ Grupa Azoty Tarnów – AGH Kraków 3:0
(25:19, 25:17, 25:19)

źródło : siatka.org